Sme radi, že tento rok sme opäť mohli navštíviť ďalšie pekné miesta nášho Slovenska v rámci školského výletu dňa 18. mája 2022. So žiakmi sme navštívili región Liptov. Prezreli sme si Demänovskú jaskyňu slobody v Demänovskej doline v Nízkych Tatrách, ktorá je jednou z najnavštevovanejších jaskýň na Slovensku. Žiaci videli bohatú kvapľovú výzdobu jaskyne, cez ktorú preteká rieka Demänovka. So záujmom pozorovali sklovité brčká, stalaktity a stalagmity, stalagnáty, nádherné kvapľové vodopády a jazierka, ktorými jaskyňa vyniká. Zo slov sprievodkyne sme sa okrem iného dozvedeli, že v jaskyni sa našli kosti jaskynného medveďa a že jaskyňa je hlavne v zimnom období domovom netopierov.
Mgr. Alena Kulasová
Jeden z najarchaickejších zvykov v dávnejšej dobe bolo vynášanie Moreny. Táto udalosť sa konala koncom zimy a vyjadrovala túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka.Tento zvyk si v nedeľu 3. apríla 2022 pripomenuli v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke. Predtým však organizátori podujatia oslovili i našu školu o zapojenie sa do súťaže onajkrajšiu Morenu. Naši žiaci sa s nadšením pustili do zhotovovania Morien, ktoré sa snažili autenticky, ale aj moderne obliecť. Neskôr poputovali spestriť a obohatiť výstavu v Skanzene.
Mgr. Katarína Kuricová
Vo vianočnom či predvianočnom období sa všetci snažíme byt lepší, rozdávať radosť, pokoj, ale iprejavovať záujem o iných..... Týmto heslom sa riadili i naši žiaci aj škôlkari a s chuťou sa zapojili do projektu: „Anjelik pre radosť.“ Anjelovzhotovovali pre obyvateľov domova dôchodcov a Charity v okolí Čadce. Využívali rôzne materiály, techniky, postupy. Každé dielo bolo jedinečné a odzrkadlilo jeho podstatu – Anjel = symbol lásky a dobroty. Výrobky sme odovzdali Tulákom z turistického krúžku z CVČ v Čadci, ktorí ich pred Vianocami odovzdali starkým. Veríme, že sme potešili všetkých, ktorí si anjelikmi vyzdobili svoje izby.
Mgr. Katarína Kuricová
Slovenská pedagogická knižnica v spolupráci s Knižnicou Jiřího Mahena v Brne zorganizovala už 12. ročník česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy: Očarujúci svet knižných príbehov, rozprávok a básní určený slovenským a českým žiakom. Cieľom projektu bolo pomôcť slovenským a českým pedagógom a školským knihovníkom vytvárať v triedach atmosféru, ktorá by podnecovala a nadchla celý kolektív žiakov pre čítanie kníh, pre diskusiu o prečítaných príbehoch a pre výtvarné stvárnenie literárneho motívu z prečítaného textu. Daný cieľ sme s určitosťou splnili, pretože samotnej výrobe záložiek predchádzali viaceré doplňujúce aktivity. Žiaci na hodine slovenského jazyka a literatúry viedli rozhovor o práve rozčítaných knihách, o obľúbených literárnych druhoch a žánroch, o periodicite čítania kníh..... Plánovali sme urobiť besedu so starými rodičmi, rodičmi na danú tému z ich detských či mladých čias. Z dôvodu pandemických opatrení sa neuskutočnila, preto sa deti doma s nimi porozprávali a tieto zážitky sprostredkovali svojim spolužiakom. Niektorí priniesli staré knihy a čítanky, z ktorých si čítali.
Mgr. Katarína Kuricová
V tomto školskom roku sa deviataci našej Základnej školy vo Vychylovke zapojili do projektu Krokus/Šafran, ktorý je realizovaný v spolupráci s írskou nadáciou pre výučbu holokaustu (HETI) a Múzeom židovskej kultúry.
Cieľom projektu Krokus (Šafran) je pripomienka približne 1,5 milióna detí, ktoré zahynuli počas holokaustu. Na počesť ich pamiatky sadia žiaci cibuľky žltých krokusov (do kvetináčov alebo priamo na školskom dvore), ktoré kvitnú približne v dobe Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu (27. január). Žltá farba kvetov symbolizuje Dávidovu hviezdu, ktorú boli deti nútené v priebehu nacistických perzekúcií nosiť. Keďže holokaustom bola zasiahnutá väčšina krajín EÚ, tento projekt upozorňuje žiakov na nebezpečenstvo predsudkov, nenávisti, diskriminácie a prenasledovania na základe náboženského presvedčenia, s ktorým sa môžeme stretnúť i dnes.
Mgr. Alenka Kulasová
13. októbra 2021 sa uskutočnili so žiakmi našej Základnej školy vo Vychylovke preventívne aktivity pod vedením psychológa z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Čadci. Žiaci jednotlivých ročníkov sa zúčastnili aktivít počas dvoch vyučovacích hodín. U žiakov 2. a 4. ročníka bola preventívna aktivita zameraná na podporu zvládania emócií a vzťahov v triede – Kamaráti „Jabĺčka“. Pod vedením psychológa žiaci pracovali s terapeutickými kartami – more emócií, spoznali spôsoby zvládania ťažkých pocitov, učili sa zvládnuť odmietnutie a osamelosť a adaptovať sa na zmenu. Precvičili si, ako pomôcť sebe a iným, ako predchádzať šikanovaniu spoločnou dohodou. Budovali si schopnosť počúvať a povedať, čo chcem.
Mgr. Alenka Kulasová
K príležitosti Svetového dňa potravín sme sa opäť zúčastnili projektu HOVORME O JEDLE, ktorý pripravili Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora v spolupráci s Centrom rozvoja znalostí o potravinách pod záštitou ministerstiev. Cieľom pripravovaných aktivít bolo podporovať vzdelávanie detí o potravinách, o dobrých stravovacích návykoch, o zdravom životnom štýle.
Mgr. Katarína Kuricová
Dňa 9. februára 2021 organizovala CPPPaP v Čadci pre našich deviatakov tradičnú burzu stredných škôl pod názvom EXPO KARIÉRA ČADCA 2021. V tomto roku kvôli zlej pandemickej situácii bola burza stredných škôl online. Deviataci mali možnosť zúčastniť sa virtuálnej prechádzky strednými školami v Čadci a Kysuckom Novom Meste na: https://www.youtube.com/watch?v=R0B2WNVdbxg.
Mgr. Alena Kulasová
Dňa 5. 2. 2021 sa konalo okresné kolo geografickej olympiády, ktorá sa tento školský rok pre nepriaznivú epidemiolockú situáciu uskutočnila online. Olympiády sa zúčastnili traja žiaci našej školy v kategórii E: Daniel Gajdičiar a Samuel Dorociak z 9. ročníka a Samuel Šadibol z 8. ročníka. Všetci traja žiaci boli úspešnými riešiteľmi olympiády. Obsahom súťaže bol test, ktorý pozostával z dvoch častí. Prvá časť súťaže sa skladala z otázok monotematickej a teoretickej časti, kde žiaci nemali dovolené používať atlasy. Druhá časť testu sa skladala z otázok praktickej časti, ktoré žiaci vypracovali s pomocu atlasu. Forma súťaže bola online na www.onlineolympiady.sk. Naši žiaci si opäť rozšírili obzor svojich vedomostí z geografie, využili zároveň aj svoje počítačové zručnosti a schopnosti a úspešne reprezentovali našu školu. Všetkým trom úspešným riešiteľom gratulujeme.
Mgr. Alena Kulasová
„Výživa patrí k rozhodujúcim faktorom, ktoré ovplyvňujú zdravie každého z nás.“ – tohto heslá sme sa držali počas dňa 16. 10. 2020 pri realizácii rôznych aktivít v rámci súťaže Hovorme o jedle. Tento rok sme sa venovali téme: Zelenina, ovocie, orechy z našich sadov. Súťaž pozostávala z viacerých častí: výtvarnej, literárnej, fotografickej a všeobecnej. Vyučujúci sa snažili pre žiakov pripraviť pútavé a poučné aktivity založené na hlavnej myšlienke projektu, že jedlo znamená radosť a pôžitok, zdravie a prevenciu.
Mgr. Katarína Kuricová
Aj tento školský rok sa deviataci našej Základnej školy vo Vychylovke zúčastnili 25. septembra Dní voľby povolania, ktoré organizuje pravidelne Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Čadci v rámci Čadčianskeho modelu interaktívneho profesijného poradenstva – CAMIP. V tomto roku už 15. ročník Dní voľby povolania ponúkol našim deviatakom v ucelenej forme rozšírenie informácií o svete práce, požiadavkách na jednotlivé pracovné pozície, s cieľom rozšíriť možnosti a nasmerovať žiakov k vyššej miere vlastného sebapoznania a sebarozvoja a zároveň pomohol žiakom zorientovať sa v oblasti voľby povolania a výberu strednej školy. Deviataci sa zúčastnili prednášky s psychológom o Voľbe povolania, kde sa zistili ich orientačné intelektové schopnosti a profesijná orientácia, v ktorej by sa mali v budúcnosti úspešne uplatniť. Teraz si už musia iba vybrať vhodnú strednú školu, ktorá bude spĺňať ich očakávania a zabezpečí im najlepšiu prípravu na ich povolanie. Držíme palce!
Mgr. Alenka Kulasová
September je mesiac, kedy sa otvárajú školské brány. Tohtoročný začiatok školského roka bol však iný ako iné roky. V tomto období sa opäť ohlásila pandémia koronavírusu, a tak si žiaci vypočuli organizačné pokyny v triedach od triednych učiteľov.
Fašiangy sa krátia, už sa nenavrátia, tak sa spieva v ľudovej piesni. Fašiangovým karnevalom sme aj my 21. februára 2020 zakončili toto obdobie zábavy. Deti aj tentokrát popustili fantázii uzdu a zhotovili si originálne masky. V telocvični sa promenádovali víly, anjelik, kovboji a rozprávkoví hrdinovia, mačičky a rôzne zvieratká, barbie, klaun, oblaky, kocky a mnoho ďalších. Porotu tvorili rodičia a priatelia školy, vyučujúci i žiaci. Spomedzi masiek vybrali desať najvydarenejších, ktoré boli odmenené vecnými cenami. Sladkú odmenu a malú drobnosť dostali aj ostatné masky. Deti si popri tanci aj zasúťažili a vytvorili výbornú atmosféru.
Mgr. Anna Borisová
V mesiaci decembri cítime vianočnú atmosféru na každom kroku. Žiaci chystajú zimnú výzdobu, vianočné ozdoby na stromček, ozývajú sa vianočné piesne. Túto atmosféru umocnila vianočná besiedka, ktorá sa uskutočnila 20. decembra 2019. Aj v tomto školskom roku nás navštívil Mikuláš aj so svojimi pomocníkmi anjelom a čertom. Deti mu pripravili pekný vianočný program.Recitovali básne, spievali vianočné piesne a koledy s hudobným doprovodom,tancovali a hrali scénky. Na záver nechýbali ani vianočné vinše. Celým programom nás sprevádzali moderátori Jakub Halvoník a Karin Pokrývková. Prítomných ponúkli anjelik a čert sladkými medovníkmi, ktoré pripravili žiaci. Po skončení programu sa Mikuláš prihovoril deťom, poďakoval im za krásny program a za odmenu im rozdal balíčky so sladkými dobrotami.
Mgr. Annna Borisová
Predvianočné obdobie majú deti v obľube. V každej domácnosti sa v tomto období chystajú rôzne dobroty. K tým tradičným patria nepochybne medovníčky. Nebolo tomu inak ani v našej škole. Žiaci sa na pečenie medovníčkov veľmi tešili. A tak si 10. decembrapripravili cesto,priniesli vykrajovačky rôznych tvarov a veľkú chuť do práce. Tento rok si vyskúšali zdobenie medovníkov orieškami či hrozienkami a kryštálovým cukrom. Napečené medovníčky samozrejme ochutnali, bez ochutnávky by to ani nešlo. Nezjedli však všetky a odložili aj na vianočnú besiedku, aby ponúkli svojich blízkych , priateľov a žiakov.
Mgr. Anna Borisová
Dňa 24. októbra 2019 sme so žiakmi druhého stupňa uskutočnili exkurziu do centra regiónu Turiec, aby spoznali národné kultúrne pamiatky mesta Martin. Navštívili sme najstaršiu budovu Matice slovenskej, v ktorej sídli Literárne múzeum Slovenskej národnej knižnice v Martine. Múzeum zhromažďuje, spracováva, uchováva a sprístupňuje múzejné predmety so vzťahom k dejinám slovenskej literatúry a podporuje a prezentuje slovenskú národnú kultúru a vzdelanosť od najstarších čias až po súčasnosť. Žiaci sa zoznámili s historickými udalosťami, ktoré predchádzali vzniku Matice slovenskej a spoznali najvýznamnejších slovenských dejateľov, ktorí stáli pri jej zrode.
Mgr. Alena Kulasová
Vybrať si správne povolanie, je dôležité rozhodnutie v živote každého človeka. Aj naši žiaci sa zamysleli nad tým, čo chcú v živote robiť a svoje sny a túžby vložili do svojich literárnych prác. Do tejto súťaže sa žiaci zapojili nielen literárnymi, ale aj výtvarnými prácami. Slávnostné ocenenie víťazov sa uskutoční počas EXPO KARIÉRA ČADCA.
Mgr. Katarína Šumská
19. až 23. november 2019 bol opäť zameraný na týždeň boja proti drogám. Už niekoľko rokov sa z mnohých zdrojov a historických prameňov dozvedáme o rôznych formách závislosti. Podľa historických prameňov pojem droga predstavoval látky, ktoré sa používali ako liečivá. Slovo droga pochádza z holandského slova „droog“, čo v preklade znamená suchý, usušený. Išlo o surovinu rastlinného alebo živočíšneho pôvodu, ktorá sa používala ako liek.
Mgr. Alena Kulasová
Aj tento rok sa na našej škole uskutočnila súťaž HOVORME O JEDLE. Súťaž pozostávala z viacerých častí: literárnej – Poznám zdravé potraviny, z môjho mesta či dediny. V tejto časti žiaci vytvorili pekné básne. Ďalej z výtvarnej časti, nazvanej CHUTNÉ MAĽOVANIE. Tu žiaci vytvárali práce podľa denných tém. V ďalšej fotografickej časti – OČAMI GURMÁNA žiaci zhotovovali fotografie jedla. My sme si na našej škole tento rok vybrali dennú tému: Mäso, hydina, ryby, vajcia, strukoviny. Jednotliví vyučujúci pripravili pre žiakov rôzne aktivity zamerané na túto tému a následne ich so žiakmi na svojich hodinách realizovali. Aktivity, ktoré sme so žiakmi urobili sa na záver zdokumentovali a vytvorili súťažný príspevok.
Mgr. Petra Turjaková
15. septembra si pripomíname Medzinárodný deň demokracie, preto prvá otázka, ktorú dostali žiaci na hodinách občianskej náuky bola: „Čo znamená slovo demokracia?“ Niektorí, hlavne tí starší, už vedeli odpovedať, že ide o slobodu, slobodné voľby, tí mladší skôr hádali. Pripomenuli sme si, že je to druh politického zriadenia, ktorý umožňuje všetkým dospelým a plnoprávnym občanom účasť na vláde, na spravovaní a riadení štátu, a že tento deň je zameraný na predchádzanie konfliktov. Na internete žiaci zisťovali pôvod tohto slova, znaky demokracie a jej princípy.
Mgr. Katarína Šumská
Deň voľby povolania na našej Základnej škole vo Vychylovke sa uskutočnil 7. októbra 2019, kedy sa žiaci deviateho ročníka zúčastnili odbornej konzultácie so zamestnancom CPPPaP z Čadce. Deviatakom bola poskytnutá prednáška o Voľbe povolania, po ktorej nasledovalo psychologické vyšetrenie orientačných intelektových schopností dieťaťa a záujmový test na profesijnú orientáciu, kde si žiak vytipoval niekoľko povolaní podľa svojich záujmov, v ktorých je vysoká pravdepodobnosť jeho úspešného uplatnenia sa. Na základe individuálnej konzultácie s psychológom mohol zistiť reálny predpoklad uplatnenia sa v zvolených zamestnaniach podľa svojho intelektu a záujmov. Deň voľby povolania splnil očakávania deviatakov, pretože sa lepšie zorientovali v oblasti trhu práce a profesií, mnohí sa utvrdili vo svojich doteraz zvolených študijných a učebných odboroch na stredných školách, niektorí získali radu, o ktoré povolania sa môžu ešte zaujímať podľa svojich možností a schopností. Prínosom pre žiakov bolo aj to, že odborná konzultácia im pomohla lepšie nazrieť do ponuky stredných škôl, o ktoré sa môžu zaujímať. Bola to pre žiakov veľká pomoc a podpora pri ich prvom dôležitom rozhodovaní sa o svojej budúcnosti. Zároveň bolo veľmi dobré, keď sa pohovoru s psychológom mohli zúčastniť aj rodičia spolu so svojím dieťaťom, čo aj niektorí využili.
Mgr. Alenka Kulasová
26. september nám opäť pripomenul, že jazyky sú vstupnou bránou do sveta, podporujú komunikáciu medzi ľuďmi a odstraňujú jazykové bariéry. Žiaci na prvom stupni sa zabávali s názvami rôznych krajín, ich vlajkami a pozdravmi. Žiaci na druhom stupni sa zoznamovali s najviac používanými jazykmi sveta, vyhľadávali jazykovo typické slovné spojenia rôznych krajín, ktoré sú internacionálne známe. Okrem toho vyrábali mapy krajín, na ktorých zobrazovali ich tradičné jedlá, nápoje alebo predstavili ich najvýznamnejšie pamiatky. Naši žiaci vedia, že znalosť cudzích jazykov ich posunie vpred, dokážu sa nielen dorozumieť v zahraničí, ale môžu si zarobiť viac peňazí, spoznajú nové kraje, zvyky a tradície, zvýšia tak svoje sebavedomie a majú lepšiu šancu nájsť si prácu. Zároveň sa žiaci zapojili do súťaže o „Tričko Európskeho dňa jazykov 2019“ a navrhli vo svojich výtvarných prácach pekné námety na prezentáciu jazykov. Držíme im v súťaži palce!
Mgr. Alenka Kulasová
Čaro jesene neunikne žiadnemu oku. Jej krásne sfarbená príroda a chutné plody sú pôžitkom pre každého z nás.
Žiaci prvého stupňa si kúsok farebnej jesene priniesli aj do školy. Prakticky zhotovili pekné výrobky z materiálu, ktorý im poskytla sama príroda a zároveň pekne vyzdobili plody tohto najfarebnejšieho ročného obdobia. Drevení panáci, tekvicoví milenci, vtáčie búdky, jesenný strom a rôzne iné výrobky spestrili priestory chodby našej školy.
Mgr. Katarína Šumská
O význame separácie a recyklácie odpadu sa žiaci oboznamovali nielen v rámci vyučovania biológie a chémie, ale i na triednických hodinách. Následne sme sa rozhodli prepojiť teóriu s praxou a vyhlásili sme na škole súťaž s názvom: „Najoriginálnejší výrobok z odpadového materiálu.“ Do súťaže sa zapojili mnohí žiaci z 2.stupňa.
Mgr. Katarína Kuricová
Dňa 25.4.2019 sa už ako tradične na našej škole konal Deň Zeme. Žiaci nižších ročníkov čistili priestor školského dvora a starší žiaci upratovali blízke okolie školy. Nazbieralo sa niekoľko vriec odpadu. Ďalej žiaci spoločne vytvorili veľký plagát, zameraný na aktivity, ktoré môžeme uplatňovať v každodennom živote, aby sme zlepšili kvalitu života na Zemi. Je dôležité, aby sa dnešná generácia žiakov učila uvedomelejšiemu spôsobu života. Na konci vyučovania sme si hotový plagát umiestnili na školskú chodbu, kde si ho môžu pozrieť aj rodičia, ktorí prídu po svoje ratolesti. Verím, že každou takouto akciou sa zvýši povedomie mladých ľudí, ako našu planétu chrániť a zachovať ju aj pre budúce generácie.
Mgr. Petra Turjaková
Fašiangy sú symbolom veselosti, zábavy a hodovania. Je to obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy. Fašiangy sú nemysliteľné bez masiek. K tradičným maskám kedysi patrili – medveď, turoň, koza, kôň. Tieto masky najčastejšie predvádzali smrť a ožitie zvieraťa, čo vyjadrovalo obnovu a prebúdzanie prírody k životu po zime.
Mgr. Anna Borisová
Dlhá studená zima sa pomaly končí, hoci pri pohľade vonku to tak ešte nevyzerá. Určite sa už každý z nás teší na zelenú jar, teplé slnko a vôňu prvých jarných kvetov. Veď po toľkej nádielke snehu, akú sme tento rok od „Perinbaby“ dostali, sa niet čo čudovať, že máme bielej periny dosť. Tak prečo si príchod jari nepriblížiť trochu skôr. Aj keď máme stále zimný čas a navôkol je ešte veľa snehu, priblížili sme si jar prácami našich žiakov, ktorí vytvorili kvetinovú výzdobu z netradičných materiálov, ako sú plasty, papier, špajle, slamky. Školská chodba sa na chvíľu zmenila na zakvitnutú lúku, plnú pestrofarebných kvetov a kvitnúcich konárikov.
Mgr. Alenka Kulasová
Dňa 6.6. 2019 mali možnosť žiaci prvého stupňa stretnúť sa s príslušníkom dopravnej polície.
Počas pútavej prednášky sa deti dozvedeli veľa zaujímavých informácií o práci policajtov, o pravidlách cestnej premávky ako aj o nebezpečenstvách, ktoré ich v bežnom živote ohrozujú.
Beseda bola prínosom pre žiakov, ktorých zaujímalo množstvo otázok a odniesli si veľa hodnotných informácii. Veľkým zážitkom pre nich bolo, že si mohli vyskúšať sedieť za volantom policajného auta a urobiť si spoločnú fotografiu. Veríme, že aj do budúcna spolupráca s políciou ostane.
Mgr. Adriana Faktorová
V rámci výchovy a vzdelávania v oblasti bezpečnosti v cestnej premávke si žiaci zhotovili modely dopravných prostriedkov.
Mgr. Adriana Faktorová
Biely sneh, na okne kvety mrazivé,
všetky deti už túžia po zime.
So zimou Vianoce prichádzajú,
radosť do detských očí prinášajú.
Prežite ich v kruhu blízkych duší,
nech láska a spokojnosť zo všetkých srší.
Mgr. Anna Borisová
December je posledným mesiacom v roku a aj deti ho prežívajú intenzívnejšie, ako iné mesiace v roku. Prečo by aj nie, začína sa predvianočné obdobie a s ním sa spájajú rôzne zvyky a dodržiavajú sa dlhoročné tradície. Jednou z nich je aj pečenie medovníčkov. Tie nesmú chýbať v žiadnej domácnosti a deti veľmi rady pomáhajú pri ich príprave. Aj v našej škole sa pečenie medovníčkov stalo tradíciou. V dňoch 4.12. – 6.12. 2018 si naši žiaci napiekli, ozdobili a zabalili chutné a voňavé medovníčky. Ako správni cukrári aj mnohé ochutnali, či majú tú správnu chuť, či sú dostatočne upečené. Najdôležitejšie bolo, že deti piekli medovníčky s nadšením a láskou. Samozrejme, že medovníčky si nenechali len pre seba. Keďže sa na našej škole uskutočňuje vianočná besiedka a na svoje ratolesti sa prídu vždy pozrieť aj rodičia alebo príbuzní, medovníčky odložili pre nich.
Mgr. Anna Borisová
„Moc je najmä zodpovednosť.“
Ch. L. Montesquieu
V každom štáte bez ohľadu na to, ako vznikol, museli vyriešiť, kto bude mať v rukách štátnu moc. Podľa toho, kto vládne, aká je štruktúra najvyšších orgánov štátu, sa štáty môžu odlišovať, môžu mať rôznu formu vlády. Žiaci 8. ročníka si na hodine občianskej náuky vybrali jednu zo súčasných európskych monarchií a vypracovali miniprojekt. Zisťovali informácie o súčasnej panovníckej rodine, o postavení a vplyve panovníka v štáte. Svoje zistenia prezentovali žiakom.
Mgr. Katarína Šumská
"Nie cez hlas, ale cez recitátorovu dušu sa rodí prednes.“
J. Čajková
Pripraviť žiakov na umelecký prednes je dlhá a náročná práca.
V prednese je zdanlivo určujúci text, ale recitátor je tvorca, on vsugerúva svoju predstavu poslucháčovi. Je dôležité naučiť žiakov vyberať správne texty na prednes. Do umeleckého prednesu by žiak mal dať vždy kúsok svojho srdca, bez jeho osobného vkladu text neprenikne k poslucháčovi. Pri výbere literárneho textu na prednes je dôležitá aj jeho dynamickosť, vnútorný pohyb, náboj, impulz, aby sa v ňom niečo dialo, aby v ňom o niečo išlo. To, čo robí prednes zrozumiteľným, ale aj pôsobivým, nie je len samostatné slovo, ale tiež tón, intenzita, pauza, modulácia hlasu, tempo, rytmus, celý komplex výrazových prostriedkov.
Desiaty december je každoročne Dňom ľudských práv. Slúži ako oslava ľudských práv, ale v tento deň poukazujeme aj na ich porušovanie. Ľudské práva a základné slobody sú pevne spojené so životom každého človeka. Človek sa s nimi rodí i zomiera. Určujú jeho postavenie v spoločnosti, dotýkajú sa jeho súkromného, rodinného života, postavenia v práci. Bez zabezpečenia určitých minimálnych práv a slobôd môže človek fyzicky existovať, ale nemôže žiť skutočným dôstojným životom. Žiaci našej školy si svoje práva pripomenuli na hodinách občianskej náuky a na triednických hodinách. Rozprávali sme sa nielen o ľudských právach a ich porušovaní, ale pozornosť sme venovali aj inštitúciám a dokumentom, v ktorých sú tieto práva zakotvené.
Mgr. Katarína Šumská
Naša ZŠ s MŠ Nová Bystrica-Vychylovka sa dňa 22. 10. 2018 zapojila do celosvetového projektu "Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc. Celoslovenský projekt sa uskutočnil pod záštitou Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu Slovenskej republiky. Cieľom tohto projektu bolo zábavnými formami pracovať s knihami a tak podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a čítaniu a poznávaniu nového. Tohtoročná téma bola „Skutočné knižnice – skutočné vzdelávanie: 100 rokov od vzniku Česko-Slovenska“.
Mgr. Anna Borisová
Už ako tradične, aj tento rok sa na našej škole uskutočnila súťaž HOVORME O JEDLE. Súťaž pozostávala z viacerých častí: z výtvarnej - chutné maľovanie. Tu žiaci vytvárali práce podľa denných tém. Ďalej je to literárna časť – Kúzlo dobrého jedla. V tejto časti žiaci písali úvahy a eseje. V ďalšej fotografickej časti - Očami gurmána žiaci zhotovovali fotografie jedla. My sme si na našej škole vybrali dennú tému: Cukry, tuky, soľ. Jednotliví vyučujúci pripravili pre žiakov rôzne aktivity zamerané na túto tému a následne ich so žiakmi na hodinách realizovali. Tieto aktivity sme na záver zdokumentovali a vytvorili súťažný príspevok.
Mgr. Petra Turjaková
Kto to klope dneska k ránu
na čarovnú školskú bránu?
Krásne klope, to mi ver,
predsa mesiac september.
Hurá, prázdniny! Po desiatich namáhavých mesiacoch sa žiaci konečne dočkali vytúženého voľna. Dva mesiace nič nerobenia majú zo všetkého najradšej.
Slávnostné ukončenie školského roka 2017/2018 otvorila pani riaditeľka Mgr. Janka Kristeková. Vo svojom príhovore zhodnotila výsledky práce žiakov a poďakovala tým, ktorí úspešne reprezentovali našu školu. Taktiež poďakovala pedagogickému zboru za prácu s deťmi a všetkým pracovníkom školy, ktorí sa podieľali na chode školy. Nezabudla ani na deviatakov, ktorí naposledy prekročili brány našej školy ako žiaci.
Žiaci s najlepším prospechom boli odmenení knihou, za reprezentáciu vecnými cenami, ktoré im venovalo ZRŠ. Poďakovanie za dlhoročnú prácu patrilo aj našej kolegyni Katke Lorencovej, ktorá odchádza na iné miesto. V mene celého kolektívu učiteľov a zamestnanncov školy i žiakov jej zaželala veľa úspechov na novom pôsobisku.
Prišiel čas, keď sa s nami lúčili aj deviataci, ktorí pokračujú ďalej cestou životom. Ich kolotoč povinností na našej škole zastavil, ale v septembri sa rozbehne znova na nových školách, na iných miestach. Veľa šťastia!
Všetkým deťom želáme veľa slnka a krásnych zážitkov počas prázdnin.
Mgr. Anna Borisová
V dňoch od 4. do 8. júna 2018 sa na našej škole uskutočnila výstava Škola – Vedecká hračka. My, deviataci, sme mladším žiakom prezentovali všetky vystavované hračky. Výstava najviac zaujala najmladších žiakov. Niektoré hračky si žiaci sami odskúšali, iné sme im iba predviedli. Najmä deti z materskej školy si chceli všetky hračky chytiť a vyskúšať. Exponáty interaktívnej výstavy poskytlo občianske združenie Vedecká hračka.
žiaci 9. ročníka
Predmet matematika je niekedy chápaný ako tradičný predmet, ktorý nepodlieha inováciám.
Zmenou „tradičného“ vyučovania sme sa snažili o aktivizácia žiakov a zvýšenie ich záujmu o výučbu. Samotnou prácou žiakov sme sa pričinili o vytvorenie tvorivého a inšpirujúceho prostredia, ktoré podporuje osvojovanie matematických poznatkov, napomáha rozvoju osobnosti žiaka, jeho samostatnosti, zodpovednosti a tvorivosti.
Mgr. Katarína Kuricová
Pytagoriáda
Ako už z predchádzajúcich období vieme, cieľom tejto matematickej súťaže je podchytiť záujem 9 až 14-ročných žiakov o matematiku ako vyučovací predmet prostredníctvom jednej z dominantných vlastností detí – ich súťaživosti. Ale i podporovať a vyhľadávať talenty s nadpriemerným exaktným myslením; rozširovať a prehlbovať vedomosti žiakov v matematike; prispieť k účelnému a efektívnemu využívaniu voľného času žiakov; popularizovať matematiku.
Táto súťaž je u žiakov obľúbená. V rámci domáceho kola sa jej zúčastňujú aj žiaci, ktorí nedosahujú „výborné“ klasifikačné výsledky. Hodnotili sa len samotné výsledky úloh (nie postup) a dosiahnutý čas, za ktorý sa tiež získavali body. Z domáceho kola do obvodného postúpili: Samuel Šadibol – 5. ročník, Daniel Gajdičiar – 6. ročník
Matematický KLOKAN
Matematika je všade okolo nás. A poznanie sveta, v ktorom žijeme, by nepochybne malo mať svoje miesto medzi našimi prioritami. Týmto výrokom sa riadili i 16 naši žiaci, ktorí sa s horlivosťou pustili do riešenia „klokanových“ úloh (1 žiačka – 1. ročník, 5 žiaci – 2. ročník, 2 žiaci – 4. ročník, 3 žiaci – 5. ročník, 2 žiaci – 6. ročník, 3 žiaci – 7. ročník).
Žiaci po dokončení testu mohli zvyšný čas vyplniť napr. kreslením ľubovoľného obrázku na „klokanovskú tému“. Tejto úlohy sa zhostila žiačka 4. ročníka. Túto kresbu sme odoslali spolu s vyplnenými testami do redakcie.
Diplom úspešného riešiteľa získali: Frank Faktor (4. ročník), Samuel Šadibol (5 . ročník), Dominika Hrušková (4. ročník).
Dominika Hrušková sa stala školským šampiónom, t.j. bola najúspešnejšou v rámci našej školy. Úspešní riešitelia získali malé darčeky s logom Matematický Klokan.
Ostatní získali účastnícky diplom, ceruzky s logom a dobrý pocit z prezentovania školy i samých seba.
Mgr. Katarína Kuricová
13. 6. 2018 sa cieľom nášho školského výletu stalo hlavné mesto Bratislava. Program výletu bol veľmi bohatý, plný zaujímavostí a nových informácií. Po príchode do hlavného mesta sme ako prvú navštívili výstavu modelov z LEGO kociek, ktorá je umiestnená v priestoroch Galérie bývania Styla na Zlatých pieskoch v Bratislave. Je to najväčšia európska mobilná výstava modelov z kociek na ploche cez 2 500 m2, ktorá má viac ako 100 impozantných modelov, ako napríklad vozidlo hrdinu z filmu Batman, Titanic či elfské kráľovstvo. Zaujímavá pre žiakov bola aj zóna Star Wars, rozprávky či Human Body a v premiére v tzv. aleji športových hviezd videli sochu Petra Sagana v mierke 1:1 zo 70 000 kociek. Mladší aj starší žiaci si spríjemnili pobyt na výstave v zábavnej zóne s kockami vo FAN parku, kde predviedli svoje umenie pri stavaní LEGO kociek.
Druhou zastávkou bola dominanta Bratislavy – Bratislavský hrad, ktorý sa nachádza v centre mesta. Hrad má podobu štvorca so štyrmi vežičkami a svojou jedinečnou stavbou sa líši od ostatných hradov na Slovensku. Bol postavený už v 9. storočí a ako odveký symbol mesta sa hrdo týči na kopci nad Dunajom. V súčasnosti sú na hrade umiestnené viaceré výstavy, ktoré sú sprístupnené verejnosti. Jedna z expozícií pripomína sté výročie vzniku prvej Československej republiky a predstavuje konkrétne ľudské osudy, ktoré formovali dejiny Československa. Výstava ponúka aj premietanie súkromných fotografií a čítanie denníkov, mapuje dejiny spoločného štátu a života jeho obyvateľov, vrátane osudových okamihov spoločných dejín. Projekt približuje dejiny spoločného štátu od vzniku Československa v roku 1918, cez všetky medzníky a udalosti v živote oboch národov v 20. storočí. Žiaci mali možnosť nahliadnuť do histórie svojich dedov a pradedov, dozvedieť sa, prečítať si a predstaviť si to, čo oba národy spájalo, ale aj rozdeľovalo a v konečnom dôsledku viedlo k rozpadu republiky v roku 1992. Druhú výstavu sme si prezreli v suteréne paláca Bratislavského hradu pod názvom „Kelti z Bratislavy“. Pretože pred viac ako 2000 rokmi sa na území Bratislavy rozkladalo keltské mesto – oppidum, ktoré bolo rozľahlejšie než neskoršie stredoveké mesto. Výstava „Kelti z Bratislavy“ nám ponúkla pôsobivý pohľad do minulosti, do čias, keď žili Kelti na území mesta. Ide o prvé po mene známe etnikum u nás. Geografická poloha na križovatke obchodných ciest predurčovala vznik oppida aj na území Bratislavy. V Bratislave mali Kelti svoju mincovňu. Na minciach sa najčastejšie vyskytuje nápis BIATEC. Okrem početných nálezov napr. pokladov mincí a zaujímavého poňatia výstavy sme mali možnosť vidieť v podzemnom priestore pod nádvorím Bratislavského hradu časť zvyškov antických architektúr z 1. storočia pred Kr.
Z histórie hradu sme sa pešo presunuli cez časť mesta na Hviezdoslavovo námestie pred budovu Národného divadla a hotel Carlton. Na námestí sme nastúpili na turistický vláčik „Prešporáčik“, ktorý jazdí po meste aj po pešej zóne historického Starého mesta. Počas jazdy sme si mali možnosť vybrať profesionálny výklad v 15-ich jazykoch. V priebehu hodiny sme sa previezli v Prešporáčiku v pohodlí s otváracou priesvitnou strechou starými štvrťami Bratislavy až na Bratislavský hrad. Cestou žiaci videli Slovenské národné divadlo a Slovenskú filharmóniu, množstvo nádherných kostolov, budovu Slovenského rozhlasu v tvare prevrátenej pyramídy, Grassalkovičov – Prezidentský palác, Úrad vlády, Parlament, bratislavské hradby, mosty alebo Dóm sv. Martina. Jazda Prešporáčikom bola poučná, pútavá aj zábavná.
Poslednou zastávkou našej cesty bol Avion Shopping Park – nákupné centrum Bratislava. Je to už tradičná a pre deti „dôležitá“ návšteva nákupného centra, aby si mohli kúpiť suveníry, rôzne maličkosti vrátane sladkej zmrzliny, voľne sa túlať obchodmi a zažiť atmosféru veľkého mestského obchodného centra. Spoznať naše hlavné mesto a jeho typické zaujímavosti a pamiatky bol cieľ výletu, ktorý sa nám podarilo splniť. Sme radi, že naši žiaci navštívili hlavné mesto Slovenska a zoznámili sa s jeho históriou, kultúrou a architektúrou. Tešíme sa už na ďalší výlet budúci rok.
Mgr. Alena Kulasová
Regionálna súťaž družstiev mladých zdravotníkov organizovaná pod záštitou Slovenského Červeného kríža, územného spolku Čadca, sa tento rok konala 7. júna 2018 v Kultúrnom dome v Čadci. Tak ako každoročne, aj tento rok sa na túto súťaž pripravovali aj žiaci našej školy. Súťažné družstvo tvorili: Nikolka Kubeňová, Samko Šadibol, Juditka Gajdičiarová, Dominika Hrušková a Simonka Kašubová. Žiaci preukázali svoje teoretické vedomosti a praktické zručnosti z poskytovania predlekárskej prvej pomoci na jednotlivých stanovištiach.
Čakanie súťažiacich bolo spestrené ukážkami správnej ústnej hygieny a tiež prezentáciou práce horských záchranárov, ktorá našich žiakov veľmi zaujala.
Poskytnutie predlekárskej prvej pomoci je veľmi dôležité, preto žiakov učíme základy a možno si neskôr budú sami chcieť rozširovať poznatky a praktické zručnosti ako profesionálni záchranári.
Mgr. Katarína Lorencová
Blížiaci sa sviatok Medzinárodný deň detí radi prežívajú žiaci nie v škole alebo na vyučovaní, ale radšej spoznávajú iné menej známe miesta, prírodné a kultúrne zaujímavosti a krásy. Tento deň chcú stráviť pútavo, zábavne, ale hlavne bez školy a vyučovania. Aj keď trochu v predstihu, sme 21. mája so žiakmi uskutočnili výlet v rámci MDD do nášho susedného regiónu – na Oravu. Mladší aj starší žiaci tak navštívili dominantu oravského regiónu – Oravský hrad, ktorý sa týči nad riekou Orava v obci Oravský Podzámok a je zároveň skvostom hradného staviteľstva na Slovensku. Národná kultúrna pamiatka datuje svoj vznik v 13. storočí a jej najvýznamnejšími majiteľmi boli Thurzovci, ktorí uskutočnili prestavbu hradu do dnešnej podoby. Žiaci navštívili hradný areál, ktorý tvorí dolný, stredný a horný hrad s palácmi, opevnením a vežami. Zaujímavé bolo prepojenie troch vstupných brán s tunelom, pod ktorým sa nachádzajú podzemné chodby. Pri rozprávaní sprievodkyne sa žiaci preniesli do 16. storočia a predstavili si, ako sa vtedy na hrade žilo. Mladším žiakom sa rozžiarili úžasom očká pri počúvaní pútavých príbehov o Bielej pani a o Čiernej pani, ktorá doteraz „stráži“ hrad. Počas výstupu na hradnú vežu sa naskytol nádherný výhľad na okolitú prírodu a na rieku Orava. Potom sa pokračovalo v prehliadke Oravského múzea na hrade, kde si deti prezreli archeologickú, historickú, prírodovednú a etnografickú expozíciu. Aj tu sa človek mohol vcítiť do života jednoduchého oravského ľudu pri pohľade na oblečenie, kroje, náradie a nástroje, ktoré ľudia používali pri práci. Po prehliadke hradu sa pokračovalo do Dolného Kubína k nákupnému centru Stop Shop. Ako vždy na školskom výlete je „dôležité“ pre deti, aby navštívili aj nákupné centrum, zamaškrtili si na sladkej zmrzline a kúpili si suvenír na pamiatku. Inak by výlet nebol výletom. Počas výletu získali nové poznatky o Oravskom hrade a živote na Orave nielen starší žiaci ale aj mladší žiaci. Práve oni s veľkým záujmom počúvali výklad sprievodkyne, pýtali sa na príbehy o živote na hrade a správne odpovedali na otázky, ktorých odpovede počuli v priebehu rozprávania sprievodkyne. Žiakom patrí veľká pochvala za ich aktivitu, pozornosť a spoluprácu počas výletu.
Mgr. Alena Kulasová
Dňa 19.5.2018 sa ako už každoročne konala súťaž s názvom Lesy deťom. Aj tento rok sa uskutočnila v areáli Kaštieľa v Oščadnici. Súťaže sa zúčastnilo šesť žiakov siedmeho a deviateho ročníka. Počasie nám veľmi neprialo, ale žiaci sa nedali odradiť a s chuťou sa pustili do plnenia jednotlivých úloh. Niektoré disciplíny splnili na plný počet bodov, niekde zaváhali a nejaké body stratili. Aj keď si počínali veľmi dobre, na obsadenie prvých priečok to nestačilo. Na záver si žiaci pochutili na kotlíkovom guláši, ktorý im pripravili lesníci. Bolo to príjemne strávené dopoludnie v krásnom prostredí. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník.
Mgr. Petra Turjaková
Dňa 20.4.2018 sa na ZŠ s MŠ Nová Bystrica – Vychylovka uskutočnil Deň Zeme. Žiaci boli rozdelení do dvoch skupín. Smerom na skanzen išli žiaci 7. a 9. ročníka a vyčistili celú trasu od odpadkov a nečistôt. Naplnili 4 veľké vrecia odpadom. Žiaci nižších ročníkov ostali čistiť areál školy a jeho blízke okolie. Zo školského ihriska vyzbierali kamene, pred školou upravili skalky, na zastávke vyzbierali papieriky a iné odpadky. Takýmto spôsobom sme sa aj my pričinili o lepší stav nášho okolia.
Mgr. Petra Turjaková
V dňoch 16.4. – 20.4. 2018 sa žiaci 2. a 4. ročníka zúčastnili pobytu školy v prírode. Deti strávili päť krásnych dní v objatí očarujúcej prírody v rekreačnom zariadení Fantázia Stará Myjava.
O celodenný program sa im postarali príjemní a veselí animátori. Dopoludnia sa žiaci venovali netradičnému vyučovaniu. Popoludní si deti vyberali kluby, v ktorých sa venovali činnostiam – lezecká stena, moto klub, športový klub, jazdecký klub, športová streľba, výtvarné dielne, tanečná horúčka, skákací klub a klub športového rybolovu. Po skončení klubových činností sa žiaci zúčastnili zábavných súťaží – Olympiáda, Zázračná krajina, Zábavné podnikanie.
Vo večerných hodinách si animátori pripravili pre deti aktivity, v ktorých sa lepšie spoznali, ale boli zamerané aj na tímovú prácu a zábavu. Žiaci sa zúčastnili súťaže Typovačka, Minitalent Fantázia, Miss Fantázia a Mister Fantázia. Večer bol ukončený diskotékou alebo sledovaním rozprávky v kine Fantázia. Deti sa vrátili domov s množstvom zážitkov i nových skúseností.
Mgr. Anna Borisová
Zápis do 1. ročníka je pre deti významným dňom. Je to ich prvá „veľká“ skúška, na ktorej preukážu svoje schopnosti. Na našej škole sa zápis uskutočnil 10.4. 2018. Deti hravo zvládli zadané úlohy, ktoré boli zamerané na grafický prejav písma, grafické cviky, kresbu postavy, poznávanie geometrických tvarov, počítanie do 6, komunikatívne zručnosti, výslovnosť, pamäť, poznávanie základných farieb.
Mgr. Anna Borisová
16. februára 2018 víťazi školského kola reprezentovali našu školu na obvodnej súťaži v prednese poézie a prózy v Krásne nad Kysucou. Franko Faktor, žiak 4. ročníka sa predstavil s ukážkou od I. Majzlana Príbeh psa Bukyho a Kristián Šumský, žiak 7. ročníka s ukážkou G. Majtaníkovej Imidž je nanič.
Obidvom chlapcom sa darilo a získali pekné umiestnenia. 1. miesto v najmladšej kategórii prózy získal Franko Faktor a 3. miesto v staršej kategórii prózy obsadil Kristián Šumský.
F. Faktor postúpil do okresného kola v prednese poézie a prózy, ktoré sa uskutočnilo 8. marca 2018 v Čadci.
Obidvom srdečne blahoželáme a prajeme si, aby sa umeleckému prednesu v budúcnosti venovalo viac žiakov.
Mgr. Adriana Faktorová
Príjemnou bodkou pred jarnými prázdninami bol pre našich žiakov školský karneval. V piatok 16. februára 2018 privítali naši moderátori Samko Gubáni a Jakubko Halvoník v školskej telocvični všetkých prítomných. Kreativita žiakov a ich rodičov nesklamala ani tento rok. Masky sa nám ukázali v plnej paráde. Predstavili sa nám rôzne rozprávkové postavy, tanečnice, muchotrávky, rozličné veci, ako napríklad kukučkové hodiny, lietadlo, či dokonca obrovský tank a iné. Po predstavení masiek sa žiaci zabavili pri tanci a súťažiach. Rodičia a všetci prítomní dospelí dávali svoj hlas najzaujímavejším maskám a v závere karnevalu bolo vyhodnotenie najkrajších a najkreatívnejších masiek, ktoré získali odmenu. Bez odmeny však neodišiel nikto, kto si dal námahu s prípravou masky. Tento rok sme vyhlásili aj súťaž o najlepších a najvytrvalejších tanečníkov, ktorí tiež získali odmeny. Už teraz sa tešíme na ďalší karneval a sme zvedaví, akými maskami nás žiaci opäť prekvapia.
Mgr. Katarína Lorencová
Keďže čas strávený na základnej škole sa našim deviatakom pomaly kráti, blíži sa aj obdobie, kedy sa už musia naozaj rozhodnúť, na ktorej strednej škole budú v štúdiu ďalej pokračovať. Možno „o päť minút dvanásť“ im v tom pomohla akcia EXPO KARIÉRA, ktorej sa zúčastnili deviataci 30. januára 2018 v Kultúrnom dome v Čadci. Familiárne by sme mohli nazvať túto akciu ako tradičnú burzu stredných škôl. EXPO KARIÉRA ČADCA organizovalo Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Čadci v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Čadci a Mestom Čadca pod záštitou prednostu Okresného úradu Žilina. Naši žiaci mali možnosť vypočuť si úvodný príhovor riaditeľky CPPPaP v Čadci pani Aleny Hraškovej, ktorá pozdravila všetkých deviatakov a príjemnými slovami im pripomenula, že v živote človeka sú dve dôležité rozhodnutia: voľba povolania a voľba budúceho partnera. Tú druhú voľbu si môžu odložiť na neskôr, ale teraz si musia vybrať vhodnú strednú školu a pripraviť sa tak na reálnu prácu a život v povolaní. Žiakov pozdravili aj primátor mesta Čadca pán Milan Gura, riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Čadci pán Jozef Cech a ďalší. Súčasťou príhovorov bol aj zaujímavý program, v ktorom vystúpili so svojím tancom dievčatá – Mažoretky Čačanky z Čadce, spevácky zbor „Naši chlapci“ a v hre na husliach sa vynikajúco predviedla študentka z gymnázia. Potom nasledovala už samotná burza stredných škôl, kde sa žiaci dozvedeli množstvo informácií o jednotlivých stredných školách v okrese Čadca a ich študijných odboroch. Zároveň konzultovali svoj záujem aj o duálne vzdelávanie, ktoré poskytujú firmy SCHAEFFLER, spol. s.r.o. v Kysuckom Novom Meste a Kia Motors Slovakia s.r.o. v Tepličke nad Váhom. Žiaci sa zaujímali hlavne o školy s technickým zameraním, ako sú štúdium na Strednej odbornej škole strojníckej a Spojenej škole v Kysuckom Novom Meste. Dievčatá zaujala Pedagogická a sociálna akadémia sv. Márie Goretii a Stredná zdravotnícka škola sv. Františka z Assisi v Čadci. Teraz je už len na deviatakoch, aby sa správne rozhodli pre štúdium na vhodnej strednej škole. Veľa šťastia!
Mgr. Alena Kulasová
Dňa 26.1.2018 sme sa na našej základnej škole zapojili do kampane „Povedzme áno čistej pitnej vode“.
Počas prvých troch vyučovacích hodín pani učiteľky spomenuli význam správneho pitného režimu. Pripomenuli žiakom, že najvhodnejšia je čistá pitná voda, pretože podporuje správnu funkciu nášho tela, dodáva telu energiu, zlepšuje náš výkon a je zdravá.
Potom sme cez veľkú prestávku zorganizovali akciu – voda. Žiaci siedmeho ročníka sa podujali na činnosť čašníkov. Nalievali a ponúkali čistú pitnú vodu. Ďalší žiaci 7.triedy chodili po ostatných triedach a pozývali všetkých na čistú vodičku. Akcia mala úspech, voda sa počas prestávky minula do poslednej kvapky.
Takýmto spôsobom sa dostala žiakom do povedomia voda, ako základ pitného režimu. Takúto akciu si v budúcnosti určite zopakujeme.
Mgr. Petra Turjaková
Aj tento školský rok sa 23. 1. 2018 na našej škole uskutočnila recitačná súťaž Hviezdoslavov Kubín - školské kolo v prednese poézie a prózy. Malí i veľkí recitovali zaujímavé básne a príbehy. Žiaci boli rozdelení do kategórií a sme radi, že boli medzi nimi aj chlapci. Víťazi budú našu školu reprezentovať v obvodnom kole Hviezdoslavovho Kubína.
Mgr. Katarína Šumská
K našim deviatakom zavítal 19. januára 2018 zástupca zo Strednej odbornej školy technickej v Čadci, aby žiakom porozprával a poskytol informácie o štúdiu na tejto strednej škole. Počas hodinovej prednášky sa deviataci oboznámili s učebnými a študijnými odbormi školy a možnosťou uplatnenia sa v praxi alebo v nadstavbovom štúdiu. Stredná odborná škola technická v Čadci je zameraná na odborné vzdelávanie a prípravu pre strojárstvo a ostatnú kovospracúvaciu výrobu. Ponúka viacero trojročných učebných odborov s výučným listom a štvorročné študijné odbory s maturitnou skúškou. Okrem toho majú študenti možnosť venovať sa aj mnohým mimoškolským aktivitám, ktoré sa realizujú popoludní v rámci záujmových krúžkov. Súčasťou ponuky školy je aj duálne vzdelávanie, ktoré prepája všeobecné a odborné teoretické vzdelávanie v strednej odbornej škole s praktickou prípravou študentov u konkrétneho zamestnávateľa. Stredná škola spolupracuje hlavne s firmou SCHAEFFLER Kysuce, spol. s.r.o. Deviataci majú ešte čas na premýšľanie a môžu si vybrať aj niektorý z odborov na tejto strednej škole.
Mgr. Alena Kulasová
Na Vianoce a v roku novom
želám Vám ja nastokrát
teplé slnko nad domovom,
dobré skutky s dobrým slovom,
zdravia, šťastia akurát,
aby Vás mal každý rád.
Vianočnú atmosféru bolo cítiť v našej škole už počas mesiaca decembra. Túto atmosféru umocnila vianočná besiedka, ktorá sa uskutočnila 22.12. 2017.
Deti už netrpezlivo čakali na príchod Mikuláša, ktorý po chvíľke čakania prišiel v sprievode anjela a čerta. Keď sa pohodlne usadili, naši moderátori Jakubko Halvoník a Samko Gubáni srdečne privítali Mikuláša a všetkých prítomných. Deti si pripravili pestrý program so zimnými básňami, piesňami, tancami i vtipnými scénkami. Nechýbali ani vianočné koledy, sprevádzané hrou na hudobných nástrojoch. Všetkým prítomným ponúkli anjeli sladké medovníčky, ktoré upiekli a ozdobili žiaci našej školy. Po skončení programu Mikuláš rozdal deťom sladké darčeky.
So želaním všetkého dobrého do Nového roku 2018 sme sa rozlúčili.
Mgr. Anna Borisová
Podnikať v dnešnej dobe nie je ľahké, a preto museli dobre premýšľať, ako vyriešia základné ekonomické otázky:
Čo vyrábať? - Aké druhy výrobkov budú vyrábať, v akom množstve a v akom čase.
Ako vyrábať? - Kto bude vyrábať a s akými zdrojmi, s akou technikou a akými technologickými postupmi.
Pre koho vyrábať? - Kto bude spotrebiteľ a ako sa rozdelia výsledky výroby.
Keďže v triede je prevaha chlapcov nad dievčatami, tí pri rozhodovaní nemali problém. Výroba áut, motoriek a bicyklov je pre nich to pravé podnikanie. Dievčatá by sa zasa radšej venovali výrobe obuvi – rekreačnej, vychádzkovej alebo športovej.
Touto prácou si žiaci zopakovali a utvrdili základné ekonomické pojmy a otázky. A teraz im len môžeme držať prsty, aby sa im tieto sny splnili.
Mgr. Katarína Šumská
Vedeli ste, že na Základnej škole vo Vychylovke vyrastajú možno budúci cukrári a cukrárky? Naši šikovní šiestaci a siedmaci predviedli svoje cukrárske umenie na technickej výchove a sami si „ukuchtili“ sladké „mňamky“, ktoré už na pohľad vyzerali lákavo a veľmi chutne. Keďže sa blížia Vianoce, priblížili si žiaci túto atmosféru aj v škole, s radosťou si priniesli do školy potrebné suroviny a aktívne sa všetci zapojili do predvianočného pečenia. Hoci piecť priamo nemuseli, pretože cukrovinky, ktoré chystali, boli nepečené. Šiestaci a siedmaci si pripravili chutné gaštanové guľôčky, ktoré si vkusne vyzdobili čokoládou a mandľami a vložili do malých farebných košíčkov. Už počas prípravy sladkej gaštanovej masy a topenia čokolády si olizovali prsty a tešili sa na výsledok svojho cukrárskeho umenia. Cukrovinky sa žiakom vydarili, pretože im veľmi chutili. No zároveň z výsledku ich práce mali pôžitok aj oči, o čom svedčili farebné košíčky s pekne vyzdobenými čokoládovo-gaštanovými guľôčkami. Sladká chuť vanilky a čokolády, ktoré boli cítiť počas prípravy cukrových dobrôt, priblížili tak čaro Vianoc, ktoré už klopú na dvere. Dúfame, že tieto cukrovinky žiaci vytvoria aj doma a pomôžu tak pri vianočnom chystaní koláčikov.
Mgr. Alena Kulasová
Slovensko leží v strede Európy. Jeho poloha ho predurčila na to, aby sa stalo križovatkou mnohých dopravných a obchodných ciest a umožnilo presun a sťahovanie obyvateľstva v celej Európe. Z dejepisu vieme, že najmä od 12. storočia sa na území Slovenska – vtedy súčasť Uhorska – usadili v banských mestách a na východe Slovenska nemeckí kolonisti. Panovníci Uhorska povolávali Nemcov, aby v horských krajoch zakladali nové dediny a osady, kde bolo málo obyvateľstva. Hlavným zámerom ale bolo, aby nemeckí osadníci sprostredkovali svoje vedomosti a zručnosti čo najväčšiemu okruhu domácich Slovákov. A tak okrem rozvoja remesiel a baníctva v stredovekých slovenských mestách prispeli Nemci aj k pomenovaniu niektorých našich obcí a miest v nemčine. S históriou našej krajiny sa oboznamujú žiaci aj na hodinách cudzích jazykov. Siedmaci spoznávali na hodinách nemeckého jazyka historické názvy našich slovenských miest počas nemeckej kolonizácie. Tá zasiahla samozrejme naše hlavné mesto Pressburg – Bratislava, okolie mesta Tyrnau – Trnava, Trentschin – Trenčín, Pistyan – Piešťany, Neutra – Nitra, Sillein – Žilina. Veľkým lákadlom pre nemeckých osadníkov boli naše banské mestá: Schemnitz – Banská Štiavnica, Käsmark – Kremnica, Neusohl – Banská Bystrica a mnohé mestá na východe Slovenska: Kaschau – Košice, Leutschau – Levoča alebo Preschau – Prešov. Siedmaci predstavili prostredníctvom jednoduchého projektu - mapy Slovenska - názvy tých najväčších slovenských miest v nemčine. Spoznali tak nemecké názvy našich najvýznamnejších miest, ktoré boli v minulosti dôležité pre rozvoj Uhorska. Zároveň si žiaci prehĺbili a zopakovali dejepisné a geografické poznatky o našej krajine a navzájom prepojili vedomosti z nemeckého jazyka, geografie a dejepisu.
Mgr. Alena Kulasová
Vianoce majú svoje čaro. Tešia sa na ne predovšetkým deti. V predvianočnom čase sa pripravujú sladké dobroty a tie deti zbožňujú. K tradičným zvykom patrí aj pečenie a zdobenie medovníkov.
Dňa 5. a 6. decembra sa aj naši žiaci rozhodli pokračovať v tejto tradícii. Priniesli si vykrajovačky od výmyslu sveta. Z medového cesta vykrajovali srdiečka, stromčeky, anjelikov, zvončeky, snehuliakov či hviezdičky a podkovičky. Upečené medovníčky pekne ozdobili a zabalili pre rodičov a príbuzných na vianočnú besiedku. Akí by to boli cukrári, keby neochutnali, či majú medovníčky tú správnu chuť. Mikulášovi tiež upiekli a vyzdobili sane. Dúfame, že aj nám prinesie darčeky.
Mgr. Anna Borisová
28. novembra 2017 navštívil našu základnú školu pán Štefan Belka zo Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste. Škola patrí medzi progresívne v kraji a zameriava sa na strojárstvo, elektrotechniku, ekonomiku a poľnohospodárstvo. Pán Belka poskytol informácie našim deviatakom o možnosti štúdia na strednej škole. Deviataci sa dozvedeli o aktuálnych študijných a učebných odboroch, ktoré stredná škola otvára v školskom roku 2018/2019. Zároveň upozornil na systém duálneho vzdelávania a na zamestnávateľov, s ktorými škola spolupracuje. Sú to firmy: SCHAEFFLER Kysuce spol. s. r.o., KIA Motors Slovakia s.r.o., OMNIA KLF, a. s.. Pán Belka pripomenul aj výhody a možnosti v Duálnom systéme vzdelávania, ako sú: pracovné miesto po úspešnom ukončení štúdia, podnikové štipendium, odmenu za produktívnu prácu, praktické vyučovanie (50%) v stabilnej spoločnosti s najmodernejšími technológiami, príspevok na stravu, autobusovú dopravu a pracovné oblečenie a pomôcky vrátane zdravotnej prehliadky. Deviatakom sa prednáška páčila a niektorí zvažujú možnosti štúdia na tejto strednej škole.
Mgr. Alena Kulasová
Pri príležitosti Európskeho týždňa boja proti drogám, ktorý pripadá na tretí novembrový týždeň kalendárneho roka, sa žiaci našej základnej školy zapojili do protidrogovej tematiky činnosťami, ktoré realizovali počas vyučovacích hodín a na triednických hodinách. V rámci besedy a diskusií vyjadrovali svoje názory na mnohé neduhy dnešného moderného spôsobu života, ako je užívanie rôznych návykových látok, nezdravý spôsob života a nerešpektovanie pravidiel spoločnosti. Potom realizovali rozhovory, v ktorých rozprávali o svojich záľubách a voľnom čase, o obľúbených aktivitách, pri ktorých sa stretávajú a zabávajú. Protidrogovú tematiku žiaci zobrazovali aj na výtvarnej výchove, kde porovnávali pozitívny - zdravý a negatívny - nezdravý spôsob života človeka. Vo svojich prácach prezentovali nielen negatívne vplyvy a účinky alkoholu, fajčenia a nelegálnych drog, ale zamerali sa najmä na zdravý spôsob života, na aktívne trávenie voľného času a na uprednostňovanie rôznych druhov športu. „Nebuď lenivý! Poď sa hrať!“ je názov aktivity, ktorá vystihuje práce žiakov, ktoré sú venované športovým záľubám a hrám. Cieľom činnosti je priviesť žiakov naspäť k aktívnemu prežívaniu voľného času, k športu, k spoločenským hrám a činnostiam, ktorým sa deti majú venovať a odvrátiť tak ich pozornosť od nezdravých „hriechov“ dnešnej spoločnosti, akými sú aj mobil, počítač a internet.
Mgr. Alena Kulasová
Každý školský rok je pre žiakov deviateho ročníka tým posledným na základnej škole, pretože odchádzajú študovať ďalej na stredné školy. Najskôr sa ale rozhodujú a vyberajú si vhodnú strednú školu podľa svojich schopností, možností a záujmov. Niekedy je ale táto voľba pre mladých teenagerov náročná a nevedia sa ešte rozhodnúť, čo chcú študovať, čo ich baví a čím sa chcú v budúcnosti živiť. Preto sa im okrem rodičov snažia pomôcť aj odborníci – psychológovia, ktorí ich usmernia v rozhodovaní a možno navedú na tú správnu cestu. Aj na našej škole sa dňa 25. septembra 2017 uskutočnila aktivita pre žiakov 9. ročníka pod názvom „Dni voľby povolania“. Hlavným cieľom uskutočnenej akcie bolo pomôcť deviatakom pri výbere vhodnej strednej školy. Počas Dňa voľby povolania psychológ p. Mgr. Byrtusová z CPPPaP z Čadce zrealizovala deviatakom prednášku k Voľbe povolania, po ktorej nasledovalo psychologické vyšetrenie orientačných intelektových schopností detí a záujmový test na profesijnú orientáciu, kde si žiak vytipoval niekoľko povolaní podľa jeho záujmov, v ktorých je vysoká pravdepodobnosť jeho úspešného uplatnenia sa. Rovnako na základe individuálnej konzultácie so psychológom mohol zistiť reálny predpoklad uplatnenia sa v zvolených zamestnaniach podľa svojho intelektu a záujmov. Individuálnu psychologickú konzultáciu využili deviataci na otázky týkajúce sa ich predbežne vybratej strednej školy a možnosti ich uplatnenia na trhu práce. Dni voľby povolania na našej škole prebehli úspešne, pretože viacerí žiaci konštatovali, že pohovor so psychológom a záujmový test na profesijnú orientáciu im pomohli rozhodnúť sa pre vhodný typ školy. Deviatakom držíme palce, aby sa rozhodli správne a vybrali si také štúdium, ktoré ich bude naozaj baviť a s ktorým sa v budúcnosti uplatnia doma aj v zahraničí.
Mgr. Alena Kulasová
Prostredníctvom česko-slovenského projektu „Záložka do knihy spája školy“ si naši žiaci vymenili vlastnoručne zhotovené záložky do knihy s družobnou školou, ktorou bola Základná škola na ulici Fraňa Kráľa v Žarnovici. Projekt bol vyhlásený Slovenskou pedagogickou knižnicou v Bratislave a Knižnicou Jiřího Mahena v Brne k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2017. Tohtoročnou témou bol „Tajuplný svet knižných príbehov“. Tému sa žiaci snažili stvárniť na svojich záložkách, ktoré si školy medzi sebou navzájom vymenili. Od žiakov zo ZŠ F. Kráľa v Žarnovici dostali naši žiaci krásne zhotovené záložky, ktoré sme najskôr vystavili na školskej chodbe. Neskôr každý žiak dostal záložku, ktorú si založil do rozčítanej knižky. S novými záložkami v knihe bude objavovanie tajuplného sveta knižných príbehov určite lákavejšie.
Mgr. Katarína Lorencová
Naša škola sa dňa 23. 10. 2017 zapojila do celoslovenského projektu „Deň Milana Rastislava Štefánika“ pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc, ktorý sa uskutočnil pod záštitou ministerky školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Martiny Lubyovej.
Koordinátormi podujatia boli učitelia, ktorí mali pripravené zadania pre jednotlivé ročníky. V školskej knižnici bola zhotovená nástenka o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi a literatúra, v ktorej žiaci mohli vyhľadávať potrebné informácie. Do aktivít sme zapojili rodičov detí, ktorí pomáhali pri príprave a realizácii aktivít.
Každý ročník mal zadanú inú tému. Žiaci v rámci témy vyhľadávali čiastkové úlohy a následne ich spracovali a zaznamenávali. Hotovú prácu jeden žiak odprezentoval pred svojimi spolužiakmi. Žiaci rozprávali, ktoré vedomosti boli pre nich nové a ktoré už vedeli.
Cieľom projektu bolo zábavnou formou práce s knihou podporiť u žiakov dobrý vzťah ku knihe, podporiť návštevnosť školskej knižnice, nájsť informácie zo života Milana Rastislava Štefánika.
Žiaci mali možnosť hľadať informácie v rôznych knihách a encyklopédiach. Všetky informácie, ktoré získali, spracovali a zaznamenali. Pripojili aj kresby a fotografie. Zo získaných materiálov si vytvorili spoločnú knihu o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Tento deň bol pre žiakov veľkým prínosom. Doplnili si vedomosti o tejto významnej osobnosti. Milan Rastislav Štefánik mal rozhodujúci podiel na založení prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov. Jeho odkaz „Veriť – Milovať – Pracovať“ je aktuálny aj dnes.
Do celoslovenského projektu sa prihlásilo 243 školských knižníc v základných školách a stredných školách s celkovým počtom 46 582 účastníkov podujatí. Naša škola sa umiestnila na 19. mieste s počtom bodov 105.
Mgr. Anna Borisová
V dňoch 16.-17. 10. 2017 si žiaci 2. stupňa preverili vedomosti a praktické návyky v oblasti riešenia mimoriadnych udalostí. V teoretickej časti / 16.10. / prebrali dôležité témy z dopravnej výchovy, civilnej ochrany, pohybu a pobytu v prírode, zdravotnej prípravy a výchovy k bezpečnému správaniu. Jednotliví vyučujúci postupne so žiakmi preberali dané témy a tí si robili poznámky.
V praktickej časti účelového cvičenia absolvovali evakuáciu do úkrytu po úderoch na kovovú tyč. Neskôr sa presunuli na určené stanovištia – Rycierky, Pri kríži, Brhel, kde plnili praktické úlohy z dopravnej výchovy (poznávanie dopravných značiek), pohybu a pobytu v prírode (určovanie azimutu, svetových strán podľa buzoly), zdravotnej prípravy (ošetrenie zlomeniny) a riešenia mimoriadnych situácií (prechod cez zamorený úsek). Žiaci plnili aj zábavné úlohy, ako napríklad: hod šiškou na cieľ, prejsť so zaviazanými očami určitú trať, prejsť zamoreným územím, preniesť raneného kamaráta na bezpečné miesto a pod.
Mgr. Petra Turjaková
Tento školský rok sme sa po tretíkrát zapojili do súťaže HOVORME O JEDLE. Súťaž sa skladá z troch častí:
1. z literárnej časti: tento rok bola zadaná téma „Prečo potraviny nepatria do koša“. Žiaci písali úvahy, eseje a najlepšie práce boli zaslané do súťaže.
2. z výtvarnej súťaže: „Chutné maľovanie“. V tejto časti žiaci maľovali výkresy na témy Ovocie a zelenina, Mlieko a mliečne výrobky, Chlieb a pečivo,...
3. zo súťažného príspevku: „Mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek“. V stredu prebiehali počas vyučovania aktivity zamerané na túto tematiku, žiaci vyrábali zvieratká z použitých kartónov od mlieka a jogurtov, plagáty, smoothy nápoje, písali básničky. Aj takouto formou sa dostalo do povedomia žiakov, že mliečne výrobky majú nezastupiteľné miesto v našom jedálničku.
Naša škola v tomto školskom roku 2017/2018 získala v tomto projekte za realizované aktivity strieborný diplom.
Mgr. Petra Turjaková
„Kto hovorí cudzím jazykom len trochu, má z neho väčšiu radosť než ten, kto ho ovláda dobre,“ povedal jeden nemecký filozof. Toto prosté konštatovanie ukrýva v sebe jednoduchosť, ponaučenie a múdrosť. Veď ovládanie jazyka pomáha nielen otvárať bránu k inej kultúre a spoločnosti, ale zároveň prekonáva bariéry vo vzťahu k samotnému človeku.
Vo všeobecnosti sa predpokladá, že najlepšie sa jazyky učia deti. Majú pružnejšie myslenie, menej zábran, množstvo času a rady napodobňujú všetko, čo vidia a počujú. Aj žiaci našej školy si pripomenuli Európsky deň jazykov, počas ktorého sa venovali viacerým aktivitám a činnostiam s touto tematikou. Vyučovacie hodiny boli zamerané na zaujímavé projektové úlohy, počúvanie inonárodných piesní a výtvarné práce s cieľom vystihnúť dôležitosť učenia sa cudzích jazykov a ich význam v dnešnom multikultúrnom svete.
Mladší žiaci sa zapojili do jazykových aktivít spevom jednoduchých, melodických piesní v anglickom, nemeckom jazyku a taktiež aj v slovenskom jazyku, ktorý patrí medzi jedny z najťažších cudzích jazykov. Pri počúvaní piesní využívali žiaci aktuálne nahrávky z internetu. Ešte radšej vyjadrili svoj záujem o cudzie jazyky vo výtvarnej činnosti, v ktorej spoznávali krajiny prostredníctvom ich vlajok. Zábavne pôsobila hra, v ktorej sa deti naučili pozdrav „Dobrý deň!“ vo viacerých svetových jazykoch.
Starších žiakov zaujali nahrávky ľudových rozprávok a krátkych cudzojazyčných textov s vtipným príbehom. Na hodinách literatúry sa žiaci oboznámili s najvýznamnejšími predstaviteľmi svetových romantikov. No azda najzaujímavejšie pre mnohých žiakov, hlavne chlapcov, boli národné špeciality a chutné jedlá, ktorými sa prezentujú viaceré európske krajiny.
Aktivity v rámci Európskeho dňa jazykov motivovali žiakov k spoznávaniu blízkych i vzdialených kultúr, zvykov a tradícií, s ktorými sa v dnešnom multikultúrnom svete už bežne stretávame. Žiaci si nielenže rozvíjali svoje jazykové znalosti, ale zároveň v sebe formovali úctu, rešpekt, toleranciu k inakosti – k iným národom, kultúram a tradíciám. „Veď koľko rečí vieš, toľkokrát si ČLOVEKOM.“
Mgr. Katarína Šumská