Ako ďalšiu vytvarnú súťaž, do ktorej sa naši žiaci zapojili bola celoslovenská súťaž s astronomickou tematikou pod názvom „Vesmír očami detí“. Išlo už o 37 ročník vyhlásený Slovenskou ústrednou hvezdárňou v Hurbanove v spoluprácis krajskou hvezdárňou v Žiline. Hlavnou myšlienkou tejto súťaže bolo dať deťom priestor na vyjadrenie ich predstavy o vesmíre, mimozemských civilizáciách, hviezdach, ....
Mgr. Katarína Kuricová
Cieľom tejto akcie bolo žiakom priblížiť hravou formou, rôznorodými výtvarnými technikami a formami tematiku civilnej ochrany a jej prepojenie s jednotným európskym číslom tiesňového volania 112. Motivovať žiakov k záujmovej činnosti, účelnému a efektívnemu využívaniu voľného času.
Mgr. Anna Borisová
Čas Vianoc, kedy otvárame svoje srdiečka, rozdávame radosť a chceme potešiť blízkych i ľudí okolo seba. Anjelikov pre radosť tvorili naši žiaci s láskou, aby pohladili i srdcia obyvateľov Domova dôchodcov v Horelici. Veď aj obyvateľov domova, ktorí prežívajú jeseň života v zariadení poteší, že aj na nich ešte niekto myslí, niekto si spomenul.
Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v spolupráci so zahraničnými partnermi po 16. raz vyhlásilo medzinárodnú súťaž Vianočná pohľadnica, do ktorej sa zapojili aj naši žiaci.
Aj v tomto roku sa naše deti zapojili do výtvarnej súťaže Ochranárik čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany vyhlásenej ministerstvom vnútra SR s témou „Veď aj ja som záchranár“. Cieľom súťaže bolo priblížiť žiakom hravou formou, rôznorodými výtvarnými technikami, tematiku civilnej ochrany a jej prepojenie s jednotným európskym číslom tiesňového volania 112. Deti v školskom klube radi kreslia, maľujú, vytvárajú čosi nové. Svoje zručnosti uplatnili v tejto súťaži vo svojich výtvarných prácach. Do tejto súťaže boli zapojené všetky deti aj napriek tomu, že dôležité je zúčastniť sa, nie vyhrať.
Zuzana Cádrová
Výtvarná súťaž pod názvom „Maľujte s Primalexom 2018“ oslovila aj našich žiakov a s chuťou sa pustili do maľovania. Mohli si vybrať z troch tém: Život na dedine, Naše liečivé byliny, Ako doma maľujeme. Najobľúbenejšou bola téma Život na dedine. Žiaci pri stvárnení tém využili perokresbu a kolorovanú kresbu. Najvydarenejšie práce sme poslali do súťaže.
Mgr. Katarína Lorencová
V marci sme sa zapojili do literárno-výtvarnej súťaže „Kľúče od zlatého mesta“, ktorú vyhlásila Základná škola, Pribinova 1 zo Zlatých Moraviec pod záštitou mesta Zlaté Moravce. Témou výtvarnej súťaže boli 4 ročné obdobia. Úlohou žiakov bolo výtvarne vyjadriť svoje mesto, dedinu v rôznych ročných obdobiach, vyzdvihnúť dominanty mesta, dediny spoločne s krásami prírody a ľudí, ktorí tam žijú. Naši žiaci sa zamerali na zobrazovanie okolitej prírody a najmä na dominantu našej dediny, ktorou je skanzen vo Vychylovke.
Mgr. Katarína Lorencová
Slovenský zväz záhradkárov vyhlásil pre žiakov výtvarnú súťaž na tému „Čaro našej prírody“. Naši žiaci svojimi výtvarnými prácami poukázali na krásy našej okolitej prírody, ktorá začína po zimnom spánku hýriť pestrými farbami. Žiaci pracovali rôznymi výtvarnými technikami, využili perokresbu, kolorovanú kresbu i kresbu tušom a maľbu temperovými farbami. Zobrazovali prírodu podľa toho, ako ju oni sami vnímajú, niektorí žiaci zobrazili les, iní prírodu v okolí príbytkov a dokonca i prírodu ako rozprávkovú bytosť.
Mgr. Katarína Lorencová
Výtvarná súťaž s názvom „Ilustrujem svoju obľúbenú knižku“ si získala u našich žiakov priazeň. Preto sa aj tento rok zapojili do výtvarnej súťaže, ktorú vyhlásili Kysucká knižnica v Čadci v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a občianske združenie Literárny kompas. Táto súťaž sa koná na počesť známeho kysuckého výtvarníka Miroslava Cipára. Podľa obrázkov možno vidieť, že dnes majú veľkú popularitu medzi žiakmi knihy o dinosauroch, ale svoje miesto si nájdu i knihy s klasickými rozprávkami, ako sú Červená čiapočka, Snehulienka, O psíčkovi a mačičke a iné.
Mgr. Katarína Lorencová
Tak, ako po minulé roky, aj tento školský rok sa naši žiaci zapojili do výtvarnej súťaže Vesmír očami detí. Súťaž vyhlásila Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove, Žilinský samosprávny kraj a Krajská hvezdáreň v Žiline. Žiaci spracovali tému ľubovoľnými technikami, najčastejšími boli kolorovaná kresba a koláž. Predstavy detí o vesmíre boli rôzne, ale ich spoločným znakom bola farebnosť a pestrosť vesmírnych telies a bytostí. Tento rok sa okrem žiakov prvého a druhého stupňa do súťaže zapojili aj deti z materskej školy.
Mgr. Katarína Lorencová
Príroda, zvieratá, rastliny a živočíchy sú dnes často ohrozené nedbalou činnosťou človeka a prostredím, ktoré sám vytvára. Preto si všetko živé zaslúži ochranu a pomocnú ruku nás ľudí, aby sme zachovali zeleň, stromy a zvieratá aj pre budúce generácie. Jedným z takýchto ohrozených druhov je aj „Kukučka obyčajná“, ktorá nám spríjemňuje jar svojím typickým „kukaním“ a zvestovaním príjemného teplého počasia. Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko vyhlásila výtvarnú súťaž na tému „Kukučka obyčajná – vták roka 2017“. Cieľom súťaže je priblížiť čo najširšiemu okruhu verejnosti kukučku obyčajnú, tak ako ju poznáme, jej životný priestor a ohrozenie. Keďže žijeme na Kysuciach, uprostred nádhernej scenérie Kysuckých Beskýd a Kysuckej vrchoviny, je nám blízka príroda, lesy, zvieratá a lesné vtáctvo, ktoré v kysuckých lesoch žije. Žiaci štvrtého a piateho ročníka zobrazili vo svojich výtvarných prácach kukučku tak, ako ju poznajú z prírody, ale aj z obrázkov a fotografií. Pri tvorení svojich prác použili ľubovoľnú techniku – hlavne maľbu a kresbu. Zachytili život kukučky, prírodu, ktorá je jej domovom, spôsob starostlivosti o svoje mláďatá. Ich práce boli zaslané na adresu Slovenskej ornitologickej spoločnosti v Bratislave, ktorá zhodnotí výtvarný prejav, nápaditosť a ekologický odkaz práce. Žiakom držíme prsty, aby sa ich zaujímavé prezentácie kukučky páčili a zároveň tak pomohli niesť odkaz ochrany životného priestoru lesných vtákov.
Mgr. Alena Kulasová
Prežívame jedno z najkrajších období roka – obdobie adventu, v ktorom sa pripravujeme na najkrajšie sviatky roka - Vianoce. Určite sa teší každý z nás a keď počuje slovo Vianoce, vyčarí sa mu na tvári milý úsmev, pokoj a radosť. Preto si radi pripomíname vianočné sviatky rôznymi pozdravmi, pohľadnicami s prianiami všetkého dobrého alebo peknou vianočnou výzdobou. S takýmto milým nápadom prišla aj pani ministerka školstva Martina Lubyová, aby žiaci základných škôl zhotovili vianočno-novoročné pozdravy, ktoré budú potom rozoslané po celom svete. Aj naši vychylovskí žiaci zhotovili milé pozdravy na motívy Vianoc, zimy alebo vinšov spojených s témou Vianoc a Nového roka. Žiaci využili rôzne techniky výtvarného spracovania a zhotovili krásne žiacke pozdravy približujúce obdobie zimy a Vianoc. Vianočné pozdravy sú nielen vynikajúcou prezentáciou zručností našich žiakov ale aj ukážkou detskej radosti z blížiacich sa sviatkov. Ich práce boli zaslané pani ministerke školstva do Bratislavy a dúfame, že mnohé z nich budú niesť vianočné pozdravy a vinše do celého sveta.
Mgr. Alena Kulasová
Deti zo školského klubu sa v tomto predvianočnom čase pustili do výroby Betlehemu, ktorý putoval na výstavu do Kysuckého múzea v Čadci. Zhotovili ho z rôznych kúskov látok a kartónu. Vytvorili maštaľku s narodeným Ježiškom, pri ktorom stál Jozef s Máriou. Vedľa maštaľky stvárnili postavu pastiera so stádom ovečiek a jedného z troch kráľov, ktorí sa prišli pokloniť Ježiškovi. Deti nezabudli ani na hviezdu žiariacu nad Betlehemom.
Aj týmto spôsobom si deti zo školského klubu spestrili čas do príchodu Vianoc.
Mgr. Katarína Lorencová
Predvianočný čas plný príprav a očakávania zamestnával nielen dospelých, ale aj deti. Žiaci našej základnej školy mali plné ruky práce s výrobou anjelikov, ktorými chceli urobiť radosť obyvateľom Domovov dôchodcov v Čadci. S prosbou o pomoc pri zhotovovaní anjelikov sa na našich žiakov obrátili Tuláci z turistického krúžku z CVČ v Čadci, ktorí ich pred Vianocami odovzdali starkým. Veríme, že sme v predvianočnom čase potešili starkých, ktorí si anjelikmi vyzdobili svoje izby.
Mgr. Katarína Lorencová
Naša škola sa zapojila do výtvarnej súťaže „Ochranárik čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany“, ktorú vyhlásilo Ministerstvo vnútra prostredníctvom sekcie krízového riadenia v spolupráci s okresnými úradmi.
Žiaci svojimi prácami vyjadrili svoju predstavu o civilnej ochrane a o jednotnom európskom čísle tiesňového volania 112.
S tohtoročnou témou súťaže „Akú záchranársku techniku som videl zasahovať a s čím by som pomohol ja“ si najlepšie poradil Benjamínko Gajdičiar (2. ročník), ktorý získal v okresnom kole súťaže 1. miesto v kategórii žiakov základných škôl 1. stupňa. Ocenenie si prevzal na slávnostnom odovzdávaní cien na Okresnom úrade v Čadci. Víťazovi srdečne blahoželáme!
Mgr. Katarína Lorencová
Ochrana prírody a krajiny je dnes súčasťou všetkých oblastí života človeka. Je určite samozrejmé začínať s rešpektovaním a úctou k prírode už u malých detí a žiakov základných škôl. Ak sa dieťa už v útlom veku naučí vážiť si hodnoty prírody, bude pre neho bežné chrániť životné prostredie aj v dospelosti. Práve preto sa žiaci našej základnej školy často zúčastňujú súťaží s environmentálnou tematikou, aby sa naučili vnímať krásu prírody, okolia, kde žijú a prispievali k jej ochrane. Žiaci 4. a 5. ročníka sa zapojili do celoslovenskej výtvarnej súťaže EKOPOSTER 2017, ktorú vyhlásilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Organizátorom súťaže je nezisková organizácia Kvapka. Cieľom súťaže je podnecovať myslenie žiakov, aby videli, mysleli a konali ekologicky. Zároveň sa tým vytvoril priestor na výtvarnú prezentáciu žiakov na stav životného prostredia vo svojej krajine a na spôsoby jeho zlepšenia. Naši žiaci prezentovali vo svojich prácach vlastné nápady na zlepšenie okolia školy, na zabezpečenie čistého školského dvora a na predchádzanie znečisťovania okolia odpadkami. V prácach navrhli zberné automaty s odmenou za každý správne vhodený odpad, pokúsili sa „ v reči stromov“ upozorniť na nadmerný výrub lesov a zároveň poukázali aj na ľahostajnosť ľudí pri triedení odpadu. Žiaci sa sami stali kritikmi, tvorcami a navrhovateľmi zlepšení okolia našej školy. Ich práce boli zaslané organizátorom súťaže v Trstenej, kde ich zhodnotí a posúdi odborná porota, ktorú tvoria pracovníci CHKO Horná Orava a profesionálni výtvarníci. Držíme palce.
Mgr. Alena Kulasová
Nad otázkou svojho budúceho povolania sa zamýšľajú deti už od útleho veku. Či vedia túto svoju predstavu o budúcom povolaní aj vyjadriť, sme sa presvedčili prostredníctvom výtvarnej súťaže „Viem, čím budem a prečo“, ktorú organizovala SEA – Agentúra pre vzdelanie a vedu v spolupráci s portálom www.skola.sk, Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou, a.s. a projektom Modrá škola.
Žiaci mali nakresliť obrázok, ako si predstavujú svoje budúce povolanie. Z nakreslených obrázkov sme do súťaže poslali tri. Prvým obrázkom Martinko Pavelek (2. ročník) vyjadril, že chce byť požiarnikom. V druhom obrázku Simonka Kašubová (4. ročník) predstavila svoju predstavu o povolaní maliarky. Tretím obrázkom Saskia Dorčiaková (2. ročník) naznačila, že by sa rada stala učiteľkou.
Mgr. Katarína Lorencová