Tkáči z Oravy pripravili program vo forme vizuálnej, náučnej ale aj interaktívnej prezentácie tradičného tkania na drevených krosienkach, ktoré priniesli so sebou. Žiaci sa dozvedeli o histórii tkania, ako sa tkalo „kedysi“, aké materiály sa používali a čo predchádzalo tkaniu koberčekov. Zistili, že už pred sto rokmi boli ľudia veľmi vynaliezaví a obnosené šatstvo sa nevyhadzovalo, ale zužitkovalo na koberčeky, čiže novodobá recyklácia. Práve to žiaci mali možnosť vidieť a vyskúšať si. Deti si prezreli celý proces výroby koberčeka - teda od úplného začiatku, čiže „predtkáčskej“ prípravy až po úplné dokončenie koberčeka, ktorý sa používa bežne v domácnosti.
Najskôr sa tkáči ukázali našim malým škôlkarom, ktorí absolvovali skúšku ovládania krosien a najšikovnejší dostali malý darček v podobe koberčeka. Potom praktizovali tvorivé dielne naši žiaci, z ktorých si každý jeden vyskúšal utkať koberec. Záujem žiakov bol veľký a každému sa takáto forma prezentácie remesla páčila, pretože viacerí si aj viackrát sadli ku krosnám a tkali. Samozrejme, že naši tkáči každému boli k dispozícií a ochotne vysvetľovali, ako sa používajú krosná, z čoho tkajú koberce. Zaujímavosťou bolo dozvedieť sa, že koberčeky tkajú zo zvyškov bavlnených plienok, ktoré takýmto spôsobom spracúvajú a vyrábajú krásne koberce. Žiaci mali možnosť odpovedať na otázky, ktoré im tkáči položili a najlepší, ktorí vedeli odpovedať a boli zruční pri práci s krosnami, získali odmenu – koberček. Zároveň boli všetci odmenení sladkými cukríkmi.
Žiaci po zážitkovom vyučovaní odišli s „remeslom v ruke.“ Všetkým sa prezentácia tkáčstva páčila, čo prejavili obrovským záujmom o tkanie. Zároveň sme poďakovali potleskom rodine Slušňákovej z Oravy za výbornú prezentáciu remesla, za trpezlivosť a nadšenie, s akým svoje remeslo prezentujú, za príjemné a milé vystupovanie a komunikáciu s našimi žiakmi.