13. 6. 2018 sa cieľom nášho školského výletu stalo hlavné mesto Bratislava. Program výletu bol veľmi bohatý, plný zaujímavostí a nových informácií. Po príchode do hlavného mesta sme ako prvú navštívili výstavu modelov z LEGO kociek, ktorá je umiestnená v priestoroch Galérie bývania Styla na Zlatých pieskoch v Bratislave. Je to najväčšia európska mobilná výstava modelov z kociek na ploche cez 2 500 m2, ktorá má viac ako 100 impozantných modelov, ako napríklad vozidlo hrdinu z filmu Batman, Titanic či elfské kráľovstvo. Zaujímavá pre žiakov bola aj zóna Star Wars, rozprávky či Human Body a v premiére v tzv. aleji športových hviezd videli sochu Petra Sagana v mierke 1:1 zo 70 000 kociek. Mladší aj starší žiaci si spríjemnili pobyt na výstave v zábavnej zóne s kockami vo FAN parku, kde predviedli svoje umenie pri stavaní LEGO kociek.
Druhou zastávkou bola dominanta Bratislavy – Bratislavský hrad, ktorý sa nachádza v centre mesta. Hrad má podobu štvorca so štyrmi vežičkami a svojou jedinečnou stavbou sa líši od ostatných hradov na Slovensku. Bol postavený už v 9. storočí a ako odveký symbol mesta sa hrdo týči na kopci nad Dunajom. V súčasnosti sú na hrade umiestnené viaceré výstavy, ktoré sú sprístupnené verejnosti. Jedna z expozícií pripomína sté výročie vzniku prvej Československej republiky a predstavuje konkrétne ľudské osudy, ktoré formovali dejiny Československa. Výstava ponúka aj premietanie súkromných fotografií a čítanie denníkov, mapuje dejiny spoločného štátu a života jeho obyvateľov, vrátane osudových okamihov spoločných dejín. Projekt približuje dejiny spoločného štátu od vzniku Československa v roku 1918, cez všetky medzníky a udalosti v živote oboch národov v 20. storočí. Žiaci mali možnosť nahliadnuť do histórie svojich dedov a pradedov, dozvedieť sa, prečítať si a predstaviť si to, čo oba národy spájalo, ale aj rozdeľovalo a v konečnom dôsledku viedlo k rozpadu republiky v roku 1992. Druhú výstavu sme si prezreli v suteréne paláca Bratislavského hradu pod názvom „Kelti z Bratislavy“. Pretože pred viac ako 2000 rokmi sa na území Bratislavy rozkladalo keltské mesto – oppidum, ktoré bolo rozľahlejšie než neskoršie stredoveké mesto. Výstava „Kelti z Bratislavy“ nám ponúkla pôsobivý pohľad do minulosti, do čias, keď žili Kelti na území mesta. Ide o prvé po mene známe etnikum u nás. Geografická poloha na križovatke obchodných ciest predurčovala vznik oppida aj na území Bratislavy. V Bratislave mali Kelti svoju mincovňu. Na minciach sa najčastejšie vyskytuje nápis BIATEC. Okrem početných nálezov napr. pokladov mincí a zaujímavého poňatia výstavy sme mali možnosť vidieť v podzemnom priestore pod nádvorím Bratislavského hradu časť zvyškov antických architektúr z 1. storočia pred Kr.
Z histórie hradu sme sa pešo presunuli cez časť mesta na Hviezdoslavovo námestie pred budovu Národného divadla a hotel Carlton. Na námestí sme nastúpili na turistický vláčik „Prešporáčik“, ktorý jazdí po meste aj po pešej zóne historického Starého mesta. Počas jazdy sme si mali možnosť vybrať profesionálny výklad v 15-ich jazykoch. V priebehu hodiny sme sa previezli v Prešporáčiku v pohodlí s otváracou priesvitnou strechou starými štvrťami Bratislavy až na Bratislavský hrad. Cestou žiaci videli Slovenské národné divadlo a Slovenskú filharmóniu, množstvo nádherných kostolov, budovu Slovenského rozhlasu v tvare prevrátenej pyramídy, Grassalkovičov – Prezidentský palác, Úrad vlády, Parlament, bratislavské hradby, mosty alebo Dóm sv. Martina. Jazda Prešporáčikom bola poučná, pútavá aj zábavná.
Poslednou zastávkou našej cesty bol Avion Shopping Park – nákupné centrum Bratislava. Je to už tradičná a pre deti „dôležitá“ návšteva nákupného centra, aby si mohli kúpiť suveníry, rôzne maličkosti vrátane sladkej zmrzliny, voľne sa túlať obchodmi a zažiť atmosféru veľkého mestského obchodného centra. Spoznať naše hlavné mesto a jeho typické zaujímavosti a pamiatky bol cieľ výletu, ktorý sa nám podarilo splniť. Sme radi, že naši žiaci navštívili hlavné mesto Slovenska a zoznámili sa s jeho históriou, kultúrou a architektúrou. Tešíme sa už na ďalší výlet budúci rok.
Mgr. Alena Kulasová